Co je workcamp

Mezinárodní krátkodobý dobrovolnický projekt v zahraničí, tzv. workcamp, je zpravidla dvoutýdenní akcí, během které se pěti až dvacetičlenná skupina lidí z celého světa podílí na výpomoci u veřejně prospěšných projektů. Obvykle se na workcampech pracuje pět dní v týdnu po dobu asi šesti hodin denně. Workcampy ale nejsou jenom o práci – výlety, sport a hlavně zábava mají v programu dostatek prostoru.

Spolupracujeme s mezinárodní dobrovolnickou organizací Service Civil International Volunteering for Peace (SCI), která sdružuje organizace pořádající workcampy po celém světě. Duha je její součástí, a proto se i ty můžeš jejím prostřednictvím na kterýkoliv workcamp přihlásit. Stačí si vybrat, kam se vydáš, sbalit pár věcí a můžeš vyrazit na cestu plnou dobrodružství a zážitků. Vydej se do blízké Evropy, za „velkou louži“ do USA, zelené Kanady, k protinožcům do Austrálie, na Nový Zéland po stopách Pána prstenů nebo do pestré Asie. Pojď do toho s námi a žij trochu jinak!

Podívej se na náš youtube kanál, jak pobyt na workcampech může vypadat:

Na workcampu máš vždy zaplaceno ubytování a jídlo. Zajištění dopravy na místo konání a platba administrativního poplatku je na tobě. 

Kdo se může workcampu zúčastnit?

Každý, kdo je motivován podílet se časem, energií i schopnostmi na něčem prospěšném v jiné zemi a rád se seznamuje nejen s novými lidmi, ale i kulturami a zvyklostmi.

Podmínkou je komunikační znalost cizího jazyka (na většině workcampů se dobrovolníci dorozumívají anglicky) a věk nad 18 let (pokud je ti 16–18 let, můžeš vyjet na workcamp v Česku, kde je také mezinárodní účast). Na každý workcamp mohou být přijati pouze dva dobrolníci z jedné země!

Co budu dělat?

Pracovní náplň u jednotlivých workcampů je velmi různorodá, takže si určitě vybereš. Můžeš například učit angličtinu děti v Turecku, pěstovat a sklízet zeleninu v Rakousku nebo zahradničit v Reykjavíku. Workcampy nabízejí všemožné typy práce v různých oblastech, od ekologie a zemědělství přes umění, kulturu, vzdělávání, práci s dětmi, starými lidmi a znevýhodněnými až po sport nebo zdravotnictví a mnoho dalšího!

Obecné informace pro dobrovolníky starší 18 let

  • na workcampy je možné vycestovat během celého roku
  • mezinárodní účast – vždy maximální dva dobrovolníci z jedné země
  • kompletní nabídka workcampů zde (nabídka se stále obnovuje a workcampy budou přibývat)!!!

Udělej první krok k nezapomenutelným zážitkům – vyber si svůj workcamp! Workcampy se konají téměř po celém světě. Vybírej takové projekty, které tě zaujmou nejen zemí, ve které se konají, a počtem dobrovolníků, ale také druhem práce, kterou na workcampu budeš dělat.

 

Příklad workcampu z aktuální nabídky SCI:

IT-SCI 9.2  Horses and social inclusion near Rome
Country: Italy
Dates: 15.6. - 29.6.2018

Description: Ciampacavallo O.N.L.U.S. And EquiAzione join togheter to offer social services at local community. They organize rehabilitazion activities, sport and ludic practice for disabled people, with mental, relational or social disorders. All the activities are integrated which means they are planned and realized togheter with our staff and users. Together, they organize services for all people that want to approach to the horses in a different way from sport or traditional equestrian center. This way of working, purely non assistential, allow to create an authentic relational dimension. With this camp we will work for settle up a new place at south of Rome, with the aim of wellcoming more people and offer to them the opportunity to develop a relationship with horses in setting of nature.

Work: The camp is divided in two different period of 14 days, every week at the camp there will be different kind of users: disable people, children, social workers, volunteers, trainees and horse passionate. All the activities at the camp will be organized in mixed group made by volunteers and other users. Daily activities will be: feeding and cleaning the horses, kitchen, shopping at nearby farms, cleaning of the house. During the first period of the camp we will settle up the camp, prepare garden and vineyard (plowing, enclosure). During the second period we will prepare the sowing and clean the part of the house which hasn't been renewed yet.

Accommodation: The volunteers will sleep in a tent, inside the structure that is hosting the camp. The tents can be either brought by the volunteers or provided by the organisation on request. Three bathrooms are available for all the guests of the camp. There are two kitchens (one inside and one outside) to cook the meals. The presence of a cook is foreseen during the camp but in the various activities it is possible that the volunteers are asked to help in the kitchen.

 

Jak se líbilo dobrovolníkům na workcampech v loňském roce?

Discovering history and preserving memory (Prettin) = DE-SCI 1.29 (https://www.workcamps.info/icamps/camp-details/camp-11164.html)

Workcamp v Prettinu jsem si vybral proto, že mě zaujalo především jeho zaměření (tématika koncentračních táborů) a také fakt, že v něm kromě angličtiny využiju i němčinu. Bylo to vůbec poprvé, co jsem byl takto dlouho (14 dní) v zahraničí a také co jsem vůbec na nějaký workcamp jel, takže jsem měl trochu obavy, které se ale nakonec ukázaly jako zbytečné.
Pobyt v Prettinu byl úžasný! Se všemi účastníky campu jsem se seznámil poměrně rychle, stal se z nás dobrý tým. Velmi mě bavila naše práce, která se skládala jak z teoretické části (studium tamějšího koncentračního tábora), tak i z praktické části, v které si každý mohl vybrat to, co ho bavilo (oprava podkroví, malování obrazů pro výstavu, sepisování dokumentů apod.). Mimo tuto "oficiální" práci jsme se ještě střídali v přípravě jídla ke snídani/obědu/večeři.
Workcamp mi dal strašně moc! Poznal jsem spoustu úžasných lidí ze všech koutů Evropy, se kterými jsme byli po celé dva týdny jako jedna rodina. Velmi jsem si též zlepšil mluvenou angličtinu, též jsem se i zlepšil v němčině (německy jsem ale mluvil jen s místními; mezi sebou v campu jsme mluvili jenom anglicky). Z práce jsem měl velmi dobrý pocit, byl jsem hrdý, že dělám něco pozitivního, co dělá svět lepším místem. Skvěle jsem si užil i speciální akce jako např. návštěvu města Wittenberg, kde se zrovna konaly velkolepé oslavy pětistého výroči vyvěšení 95 tezí Martina Luthera. Na campu jsme zažili také i hodně zábavy!
Pokud bych měl vypíchnout jednu věc, která mě velmi mile překvapila, tak je to fakt, že snad všichni místní (radní, prodavačky v supermarketech, návštěvníci campu, náš trenér na závod dračích lodí atd.) k nám byli velmi milí; bylo skutečně znát, že obyvatelé Prettinu byli velmi rádi, že jsme v jejich obci byli.
Co se otázky peněz týče, stál mě veškerý camp necelých 5000 Kč (z toho 1000 Kč administrativní poplatek, 1500 Kč doprava, cca 500 Kč pojištění a cca 2000 Kč peníze utracené na místě jako kapesné), což jsou dle mého názoru velmi nízké náklady vzhledem k tomu, co všechno mi pobyt dal.
Workcamp byl pro mě nejlepším zážitkem z prázdnin. Tento workcamp doporučuji všem, kteří uvažují o výjezdu do zahraničí na dobrovolnickou činnost a které aspoň trochu zajímá oderní historie. V Prettinu se vám bude velmi líbit!

Jaroslav Koďousek